Wódka na wesele. Ile jej kupić?

Zakup wódki na wesele wydaje się rzeczą banalną. Nie jest tak. Organizując wesele i planując zakup alkoholu, należy sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie ile wódki trzeba na wesele, co więcej, zdecydować się na to jaką wódkę kupić. Goście, którzy na weselu będą mieli do wyboru jeden gatunek wódki, nie będą zadowoleni. Tym bardziej jeśli będzie to wódka kiepskiego gatunku.

Jak przeliczyć ilość wódki na wesele?

Nie jest tajemnicą, że alkohol na wesele to znaczny wydatek. Nie ma więc oczywiście sensu kupować go zbyt wiele. Niestety takie sytuacje nie należą do rzadkości. Już w trakcie wesela często para młoda orientuje się, że wódka nie schodzi tak szybko jak przewidywali. Na końcu zaś zostają ze spora jej ilością, rozdają w charakterze prezentów, a nierzadko po weselu po prostu próbują taniej sprzedać by odzyskać choć część wydanych pieniędzy., Wybierając odpowiednią ilość wódki na wesele, minimalizuje się ryzyko takich sytuacji. 

Pół litra wódki na osobę. Czy to odpowiedni przelicznik? 

Ile wódki potrzeba na wesele? Często mówi i pisze się, że pół litra na osobę. Pytanie, które pojawia się w takiej sytuacji jest oczywiste. Dlaczego pół litra w przeliczeniu na gościa weselnego, skoro wśród gości mogą być osoby nie lubiące wódki, nieletni czy też kobiety, które najprawdopodobniej zrezygnują z wódki na rzecz wina czy innych słabszych alkoholi? Nie każdy gość weselny, który sięgnie po wódkę, wypije też rzecz jasna całą butelkę tego alkoholu.

Pół litra w przeliczeniu na gościa weselnego to dobry przelicznik z wielu powodów. Wódka potrzebna na weselu jest bowiem nie tylko dla gości, ale też jako prezenty, podziękowania, alkohol na poprawiny. Kupując pół litra wódki dla jednego gościa weselnego, trzeba się oczywiście liczyć z tym, że po samym weselu część wódki zostanie. Ale po poprawinach czy po wyjeździe gości, sytuacja może się zmienić. Zawsze można bowiem więcej wódki postawić na stół przy poprawinach czy też wyjeżdżającym gościom wręczyć jako prezent. 

Gatunek wódki ma znaczenie

Wódka jest dość droga, wiele osób więc kupuje na wesele jak najtańszą. Niestety najtańsza nie zawsze jest dobra. Pomimo ceny więc, warto stawiać na wódkę co najmniej 2-3 rodzajów. Na stołach weselnych owszem, w przewadze może być wódka nieco tańsza, ale nie powinno też brakować droższej, a także bardzo drogiej wódki wysokiej jakości. Oczywiście nie należy stawiać jej na stół zbyt wiele. Jeśli sporo butelek takiej pojawi się na stole, można bowiem mieć pewność, że tej tańszej nikt nie ruszy. Dużo butelek tej tańszej w takiej sytuacji bez wątpienia pozostanie. 

Co do zasady, dobrze, jeśli wódka jest odpowiednio schłodzona. Przed rozpoczęciem wesela trzeba więc zadbać o to, by miała się gdzie schłodzić. Warto sprawdzić, czy przy sali weselnej jest odpowiednia lodówka. Nie musi w niej rzecz jasna mieścić się kilkadziesiąt butelek wódki. Jeśli lodówka czy zamrażarka jest mniejszej pojemności, nie można zapominać o tym, by po wyjęciu z niej określonej ilości butelek wódki, wkładać tą samą ilość kolejnych, by miały szanse się dobrze schłodzić.