O tym pamiętaj przy organizacji ślubu: błogosławieństwo młodej pary

Ślub i wesele to bardzo ważny dzień w życiu ludzi, którzy w ten sposób chcą przypieczętować swoją miłość. To święto ważne także dla najbliższych rodzin państwa młodych oraz ich przyjaciół. Jednak sama organizacja ślubu i wesela to nie wszystko. Jest jeszcze jedna tradycja kultywowana przez sporą część osób chcących się pobrać.

Błogosławieństwo młodej pary jako wydarzenie poprzedzające ślub

Nie jest to coś nowego – wręcz przeciwnie. To chwila należąca zarówno do pobierającej się pary, jak i jej rodziców, czy też osób, które sprawiały nad nimi opiekę. Jest to nic innego, jak symboliczne wypuszczenie dzieci spod skrzydeł dotychczasowych opiekunów, okazanie akceptacji dla ich decyzji, ale też okazanie swojej miłości i gotowości do dalszej pomocy na nowym etapie życia.

Kiedyś błogosławieństwo takie odbywało się tradycyjnie w domu panny młodej. Dzisiaj jednak coraz więcej par wybiera do tego celu inne miejsca – np. na świeżym powietrzu. Wymaga ono dodatkowych przygotowań, aby odbyło się w estetycznie przygotowanym otoczeniu. Istotne jest też to, aby w błogosławieństwie mogły uczestniczyć wszystkie najważniejsze dla młodej pary osoby.

Jak może wyglądać ten moment?

Młoda para klęka przed rodzicami prosząc ich o błogosławieństwo przed ślubem. Do pewnego momentu rodzice przy tej okazji odczytywali wybrany fragment Pisma Świętego. Nie jest to jednak obowiązek. Rodzice mogą napisać tekst sami lub wybrać ulubiony wiersz, czy fragment prozy.

Błogosławieństwo młodej pary to podniosła i bardzo prywatna chwila. Dlatego jej wygląd i charakter powinny  zależeć od młodej pary i jej rodziców. Nie ma tu jednej prawidłowości, której należy się bezwzględnie trzymać. Czasem wpływ na wybór będzie miała nie tradycja ogólna, a tradycja rodzinna.

Najważniejsze jest to, aby bohaterowie dnia zapamiętali ten moment bardzo pozytywnie i z chęcią do niego wracali we wspomnieniach. Towarzyszy mu spore wzruszenie, ale i radość. I właśnie taki powinien być wybrany na tę okazję fragment tekstu – powinien oddawać to, co w życiu zdarza się od czasu do czasu – zmiany, które jednak nie oznaczają końca, ale tylko nowy początek.