Jakie wyróżniamy nazwy rocznic ślubu?

Dla wielu osób bardzo ważne jest to jakie są rocznice ślubu. Symbolika oraz tradycja odgrywają w tej kwestii kluczową rolę, ponieważ głównie zwracają na to uwagę osoby starsze. 

Czym są rocznice ślubu?

Zagadnienie rocznic ślubu cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego warto trochę przybliżyć ten temat. Niewiele ludzi pamięta wszystkie nazwy rocznic, ale tak naprawdę nie jest ciężko się ich nauczyć. Inna nazwa na rocznice ślubu to gody małżeńskie, a cała historia ma swój początek w 1922 roku, czyli prawie wiek temu. Amerykańska pisarka Emily Post stworzyła nazwy pierwszych ośmiu rocznic: 1, 5, 10, 15, 20, 25, 50 i 75. Emily świetnie znała się na etyce i dobrym wychowaniu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jej nazwy dotarły również do Europy i przyjęły się w różnych częściach świata. To tylko pokazało jak ważna jest dla ludzi symbolika. Każda nazwa jest precyzyjna i dobrze przemyślana, a jej zadaniem jest przedstawienie etapu, na którym znajduje się więź małżonków. Pierwsza rocznica ślubu to inaczej papierowa, druga – bawełniana, trzecia – skórzana, czwarta – kwiatowa, piąta – drewniana, szósta rocznica ślubu jest cukrowa, siódma – wełniana, ósma – spiżowa, dziewiąta – blaszana, dziesiąta – cynowa, jedenasta – stalowa, dwunasta – płócienna, trzynasta – koronkowa, czternasta – kości słoniowej, piętnasta – kryształowa, dwudziesta – porcelanowa, dwudziesta piąta – srebrna, trzydziesta – perłowa, trzydziesta piąta – koralowa, czterdziesta – rubinowa, czterdziesta piąta – szafirowa, pięćdziesiąta – złota, pięćdziesiąta piąta – szmaragdowa, sześćdziesiąta – diamentowa, sześćdziesiąta piąta – żelazna, siedemdziesiąta – kamienna, siedemdziesiąta piąta – brylantowa, osiemdziesiąta – dębowa. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że każda rocznica to jakiś materiał, kruszec lub budulec. Wraz z upływem czasu zwiększa się doświadczenie małżeńskie, a materiał ma coraz większą wytrzymałość. 

Złote gody

Więź dojrzewa i się umacnia, a miłość trwa do końca życia. Należy pamiętać, że wszystko rozpoczyna się już od pierwszego dnia małżeństwa. Nie ma znaczenia, czy jest to pierwsza, czy też czterdziesta rocznica ślubu. Uczucia należy pielęgnować zawsze i dbać o to, żeby nie zniknęły. Oczywiście każdemu zdarzają się gorsze chwile, ale trzeba być wyrozumiałym i okazywać empatię drugiej osobie. Drogocenne kamienie w nazwach rocznic zaczynają się pojawiać od 15 rocznicy. Bardzo dużym uznaniem cieszą się złote gody, które obchodzi się w 50 rocznicę zawarcia małżeństwa. Tak naprawdę każdy kolejny rok jest świetną okazją, żeby podziękować swojej połówce za to, że z nami wytrzymuje. Niestety wiele osób jest samotnych, a to bardzo negatywnie oddziałuje na psychikę. Nazwy rocznic ślubu mogą być również świetną inspiracją do stworzenia lub wybrania prezentu. Warto pamiętać, że samodzielnie przygotowany upominek zrobi zdecydowanie większe wrażenie i dłużej zapadnie w pamięci. Na pierwszą rocznicę można podarować coś własnoręcznie napisanego lub album ze zdjęciami. Czwarta rocznica jest kwiatowa, czyli można podarować bukiet kwiatów.

Tekst powstał na podstawie artykułu: https://z-milosci.pl/blog/rocznice-slubu-nazwy-symbolika-inspiracje-prezentowe