Obowiązkowa katechizacja przedślubna

Okres narzeczeństwa to czas przygotowań to jednego z najważniejszych dni w życiu. W jego trakcie należy podejmować szereg decyzji, w tym dotyczących ślubnej stylizacji, oprawy muzycznej czy przewodniego koloru wesela. W natłoku obowiązków nie można zapominać o dopełnieniu obowiązków formalnych, wśród których wymienia się między innymi odbycie kursu przedmałżeńskiego. Wiele Młodych Par zastanawia się zatem nad tym czym są nauki przedmałżeńskie (tu więcej na ich temat – https://z-milosci.pl/blog/nauki-przedmalzenskie-czas-trwania-koszty-przygotowania) i czy są one obowiązkowe?  

Przygotowania do wesela

Jak wspomniano powyżej, przygotowania do wesela to czas wypełniony obowiązkami. Są one związane ze wyborem weselnego tortu, fotografa czy odpowiedniej sali. Każdy detal jest starannie analizowany. W tym wypełnionym obowiązkami okresie nie można zapominać o konieczności dostarczenia do parafii informacji na temat odbytej katechizacji przedślubnej.

Czym jest nauka przedślubna?

Katechizacja przedślubna to rodzaj przygotowania do wspólnego życia przyszłych małżonków. Jest ona organizowana przez parafie i obejmuje sesje kolejnych spotkań. Kursy odbywają się cyklicznie w pewnych odstępstwach czasu, a więc o konieczności ich odbycia Para Młoda powinna pomyśleć zawczasu.     

Organizacja nauki przedślubnej

Kwestie organizacyjne w ramach realizacji katechezy przedślubnej zależą od zasad określonych przez konkretną parafię. Kursy mogą się bowiem odbywać w formie spotkań w tygodniu pracy lub jedynie w dni wolne. Ponadto, nauki mogą odbywać się w formie skumulowanej, na przykład w trakcie jednego weekendu. Ponadto, należy pamiętać o tym, że nauki przedmałżeńskie mogą obejmować wizyty w poradni życia rodzinnego, gdzie porusza się choćby tematy związane z naturalnymi metodami planowania poczęcia. W niektórych wypadkach konieczne jest obserwowanie cyklu płodności i niepłodności kobiety, co wiąże się z przedłużeniem trwania kursu. Tego typu konsultacje w poradni mogą wynikać ze współpracy z nią organizatora kursu lub też może być konieczność ich organizacji we własnym zakresie. Problem ze znalezieniem wolnego miejsca na kursie dotyka głównie pary pochodzące z niewielkich miejscowości, które nadmiernie zwlekają z rozpoczęciem przedślubnych przygotowań.     

Kurs przedmałżeński jako obowiązek obu przyszłych małżonków  

Z uwagi na to, że tematyka poruszana podczas kursów przedmałżeńskich pokrywa się z zagadnieniami omawianymi podczas katechezy w szkole, dość często jedno z przyszłych małżonków posiada stosowne zaświadczenie o odbyciu tego swoistego szkolenia. Należy jednak pamiętać o tym, że fakt ten nie zwalnia Pary Młodej z obowiązku odbycia kursu przedmałżeńskiego. Z konieczności podjęcia nauki są oni jedynie zwolnieni w przypadku posiadania stosownego zaświadczenia zarówno przez Pannę, jak i Pana Młodego. 

Kurs przedmałżeński w nowoczesnej wersji               

Idąc z duchem postępu wiele parafii wprowadza udogodnienia dla par, organizując między innymi kursy weekendowe oraz online. To propozycja dla bardzo zabieganych osób oraz przebywających z dala od miejsca zamieszkania. Takie skumulowane zajęcia są droższe ale stanowią dobry sposób na zaoszczędzenie cennego wolnego czasu, którego jak wiadomo zwykle brakuje tuż przed ślubem.